Това лято (2018г.) започнах да се срещам с родители и да ги запознавам с видовете и функционалностите на съвременните многократни пелени и едва когато се изправих пред тях очи в очи си дадох сметка за това колко легенди и митове се разпространяват неволно. Честно казано, част от слуховете, които чувам, са на границата на абсурда, което обаче не прави хората глупави – прави ги неосведомени.
Ето няколко твърдения, които чух неколкократно през последните месеци от различни места, и които бих искала да се опитам да ги обясня.
Мит 1. Кавърите се използват за приучаване към гърне.
Струва ми се, че много хора бъркат горните гащички с тренировъчните (преходни) гащички, просто защото не са виждали двата продукта заедно и не си представят кой за какво служи. Кавърите (за които подготвям отделна статия) са единствено и само непромокаемата част на пелените; те нямат попивни свойства (повечето от тях) и най-разпространените представляват гол ПУЛ без покритие. В този ред на мисли, кавърите никога не се използват самостоятелно, а винаги под тях стоят някакви попивни тъкани (фитед пелени, прифолди, тензух/флат пелени). Не е лъжа обаче, че използването на естествени материи, които държат мокро на кожата на бебето, определено биха постигнали резултат в моментите, в които детето трябва да разбере, че се е напишкало. Не е необходимо да се използва непременно кавър, защото всички видове многократни пелени (вкл. „всичко в едно“, фитед пелени и джобове) с естествени материи ще постигнат абсолютно същото.
Тренировъчните (преходни) гащички от своя страна пък са специално създадени с мисъл за приучаване на бебето към гърне. Те държат мокро, имат скромни попивни свойства и изглеждат (+ се поставят и свалят) като обикновени памучни гащички.
Мит 2. Защо пелени за „многократна“ употреба.
Версия 1: Когато бебето пишка, се мокри само горната част от пелените, която се подменя и затова се използват „многократно“.
Факт е, че съществува модел многократни пелени, който предоставя възможност за смяна на подложките, когато кавърите останат неизцапани, и това е т.нар. „всичко в две“ (AI2). Този модел дава възможност за честа смяна на подложки, когато пелената е само напишкана и ако изпражненията не са засегнали кавъра. Това обаче не може да се случи при останалите модели многократни пелени и лошата новина е, че когато бъдат напишкани, пелените „всичко в едно“ и джобовете трябва да бъдат подменени изцяло, т.е. цялата пелена (външна част + съдържание на подложки, ако има такива), трябва да се остави за пране.
Версия 2: Когато бебето пишка, пелените не се мокрят и затова се използват „многократно“.
Е, иска ми се. За съжаление, това е технически и практически невъзможно, а „многократността“ им идва от възможността пелените да бъдат изпрани и използвани отново. Колкото и да харесвам, вярвам и настоявам за това, че многократни пелени са изключителен и смислен пазарен продукт, съм длъжна да предупредя, че те не притежават вълшебни и противоестествени свойства, с които да превъзхождат „памперсите“, т.е. те се мокрят и цапат еквивалентно, но не се изхвърлят в кофата след всяка употреба. Многократните им свойства се дължат на пералнята.
Мит 3. Когато бебето напишка пелена тип „джоб“, може да се сменят само подложките.
Не. Когато един джоб бъде напишкан, се сменя цялото тяло на джоба заедно с подложките, защото, въпреки че бебето не усеща мокрото (при джобовете с флийс), материята, която е най-близо до дупето, е напишкана. И тогава какъв е смисълът на джоба? Смисълът е да може тясно да се регулира обемът на подложките, да се добавят или премахват подложки в зависимост от нуждите на бебето. Всички те биха могли да се използват и без джоб (само с кавър), но предимството на джобовете е, че могат да се подготвят предварително и непосредствената смяна на пелените да се случва много по-бързо, отколкото ако трябва да се подреждат и сглобяват малко или много подвижни подложки, което обичайно отнема време. Джобовете фиксират подвижното си съдържание и го придържат при употреба. Не на последно място, след изпиране джобовете съхнат много по-бързо, защото се разглобяват на джоб и подложки.
Напомняме, че можете за закупите многократни пелени онлайн от Bottomlane, или на място в центъра за привързано родителство Заедно (гр. София, Бъкстон, ул. Алекси Рилец 8). Ако имате въпроси за употребата или поддръжката на многократните пелени, свържете се с нас чрез фейсбук страницата на магазина, или чрез имейл office@bottomlane.eu.
.
.
.
.
#многократнипелени #бебешкипелени #многократнибебешкипелени #бебешкакозметика #пеленизабебе #комплектпелени #пеленизамногократнаупотреба #козметиказановородено #пеленизановородено #употребанапелени #каксеизползватпелени